středa 26. března 2008

Barikáda v Tesku aneb Velikonoce po irsku

V pátek, shodou okolností, to byl zrovna Velký Pátek, jsem šla koupit do Teska víno, protože měla přijet Klárka. Prodrala jsem se do oddělení s alkoholem a shledala, že je zahrazené nákupními vozíky a jinými předměty dočasně sloužícími jako překážka. Na barikádě bojovně visely dva letáky – oba hlásaly totéž: na Velký Pátek je ze zákona zakázán prodej alkoholu. Okamžitě jsem pochopila, proč všichni v práci ve čtvrtek říkali, že musí jít nakupovat....

Nápisy jsou v Irsku obvykle dvojjazyčné: anglické a irské, ale tohle protialkoholní oznámení bylo v angličtině a polštině. :-)

Mimochodem – kromě tohoto zajímavého úkazu jsem tady Velikonoce nijak zvlášť nezaregistrovala. A to ani v jejich komerční podobě – čokoládové zvířectvo na každém kroku, jak to znám z Prahy, se tady moc nekonalo. V Praze se o Velikonocích vyrojí stánky s kraslicemi a místo vánočního smrku na Staromáku zaujme kýčovitě opentlená bříza. Tady nic. Jedině v sobotu jsme s Klárkou zaregistrovaly, že na O’Connel Street postávají policisté, a vypadalo to, že někdo bude někde řečnit nebo někudy pochodovat. Ale nechtělo se nám na to čekat, tak jsme šly raději do palírny whisky Jameson.

Žádné komentáře: